Sámi Nuoraid Lávdi/Saemien Noeri Låajtoe/Sáme Nuorra Sedna/Ung Samisk Scene
Prosjektet Sámi Nuoraid Lávdi/Saemien noeri låajtoe/Sáme Nuorra Sedna/Ung samisk scene går inn i andre fase. Det skal etableres samarbeid for å skape varige samhandlingsstrukturer på tvers av grensene i Norge, Sverige og Finland, for å bygge den nomadiske kunst, musikk, film og teaterarena i Sápmi. Dette gjøres gjennom enkeltstående delprosjekter.
Erfaringene fra første fase av prosjektet er at det er en svak og til dels fraværende struktur av kulturaktører som har fast tilbud der samiske barn og unge kan bruke samisk språk og formspråk i aktiviteter basert på ulike kunstuttrykk. Vi vet at det meste av kulturaktiviteter for samiske barn og unge er prosjektbasert og finansiert med kortsiktige prosjektmidler. Sånn kan det ikke være!
Vi søker samarbeidspartnere
Jobber du med kunst og kultur & barn og ungdom, eller ønsker å gjøre det?
Prosjektet jobber med å utvide over grensene, og ser på mulighetene for å etablere egen organisasjon.
Vi søker samarbeidspartnere, både kunstnere, kompanier, små og store organisasjoner, nettverk og andre aktører
Meld din interesse via dette skjemaet
Aktiviteter
Meld gjerne interesse vedrørende disse aktivitetene, og tips gjerne andre om disse.
- Sommercamp i Karasjok - 1.-6. august, for ungdommer mellom 13-19 år. Tips gjerne ungdommer om campen.
- Sørsamisk musikk-og dansetradisjoner - Samarbeid med Norsk Senter for Folkemusikk og folkedans. Prosjektet behøver instruktører og ressurspersoner. Kontaktinfo finnes i linken.
- Skuespillerprogram lanseres til høsten. Her leter vi etter vertskap, instruktører og vertskap. Mer info i skjemaet i linken.
- DJ-kurs i utvalgte samiske kommuner i Norge. Mer info kommer.
- Samisk filmworkshop under NUFF, Tromsø
Dokumenter