Sámi Nuoraid Lávdi/Saemien Noeri Låajtoe/Sáme Nuorra Sedna/Ung Samisk Scene
Målet i prosjektes tredje fase er å etablere et kompetansesenter, som skal utvikle et forutsigbart nomadisk tilbud med faste driftsmidler og samisk eierskap. Dette er en modell som både svarer på identifiserte behov og som kan gi et varig løft for kultur- og språkutvikling på tvers av landegrensene i Sápmi.
Sámi Nuoraid Lávdi /Saemien noeri låajtoe/Sáme Nuorra Sedna/Ung Samisk Scene skal møte behovet for aktiviteter og møteplasser for unge som vil ta i bruk samisk som arbeidspråk og formspråk for å skape kunstneriske uttrykk. Sámi Nuoraid Lávdi /Saemien noeri låajtoe/Sáme Nuorra Sedna/Ung Samisk Scene skal bygge fremtidens ildsjeler og støtte unge talenter i hele Sápmi. Dette for å kompensere for den manglende kulturelle grunnmur i Sápmi, et svakt kulturskoletilbud, samt få organisasjoner som har ansvar for barne og ungdomsaktiviteter over tid. I tillegg er det en stor etterspørsel etter samiske kunstnere og samisk kompetanse.
Det er behov for fellesskap og plattformer for meningsutveksling i Sápmi. Derfor er det lagt vekt på en stor grad av samlingsbaserte aktiviteter, kombinert med arrangører ulike steder som fasiliterer for møtene og samhandlig på digitale plattformer mellom samlingene. I tillegg skal det søkes samarbeid med partnere i Sverige og Finland.
SAMMENDRAG MÅL FASE 1 (2020-2023)
Sámi Nuoraid Lávdi /Saemien noeri låajtoe/Sáme Nuorra Sedna/Ung Samisk Scene er et prosjekt som skal møte behovet for aktiviteter og møteplasser for unge som vil ta i bruk samisk språk og formspråk for å skape kunstneriske uttrykk. Prosjektet skal bygge fremtidens ildsjeler og støtte unge talenter i hele Sápmi.
Kunnskapsgrunnlag fra første fase:
- Det er behov for å bygge en struktur og et årshjul med forutsigbare aktiviteter, som gir samiske barn og unge trygge og sosiale arenaer for språk og kunstnerisk utforskning og utvikling, samt å møte andre i deres aldersgruppe med samme interesse. Gjennom en kartlegging vi har gjort ser vi at kulturskoler ønsker å tilby undervisning med samisk som formspråk eller arbeidsspråk, men mangler fagfolk og økonomiske midler til å kunne tilby dette.
- Instruktører er en knapphetsressurs. Prosjektet kan med sin samlingsbaserte form være en plattform for nyetablerte kunstnere og samtidig være en attraktiv oppdragsgiver.
- Det er behov for et kompetansemiljø som har menneskelige og økonomiske ressurser, og som kan bistå lokale aktører og nasjonale organisasjoner som ønsker å sette i gang aktiviteter for barn og unge.
- Mange skoler og barnehager i hele Norge ønsker å markere 6. februar, og trenger aktiviteter og tiltak de kan koble seg på.
- Samisk som arbeidsspråk og sosialt språk- mer en scenespråk
SAMMENDRAG MÅL FASE 2 (2024-2025)
Prosjektet Sámi Nuoraid Lávdi /Saemien noeri låajtoe/Sáme Nuorra Sedna/Ung samisk går inn i sin andre fase. Prosjektet vil i denne fasen ha et særlig fokus på å arbeide med aktører som vil være med på skape varige samhandlingsstrukturer for å bygge opp et tilbud i Sápmi.
Kunnskapsgrunnlag fra andre fase
- Behov for å utvikle strukturelle samarbeid mellom flere organisasjoner i Sápmi, for å gi forutsigbarhet og for å bygge kompetanse og kapasitet. Det er stor vilje i Sápmi, men lite ressurser til å gjennomføre utviklingsoppgaver for å utvikle samarbeid og felles prosjekter.
- Mange nasjonale og regionale organisasjoner har igangsatt aktiviteter etter sannhets og forsoningskommisjonsrapport, men trenger veiledning for å kulturkompetase for å “gjøre riktig”
- Det er behov for tilpassede opplæringstilbud på kurstfeltet i Sápmi i mangel av samiske utdanningsstrukturer
Dokumenter